Intenzivní výcvik vodní záchranařiny (jednodenní)


Jednodenní plavání je vhodné i pro naprosté začátečníky a bude v Hartvíkovivcích v AC Wilsonka.

Cvičit se bude vodní záchranařina podle zhruba podle zkušebních řádů IRO a KPZK (http://www.kpzk.cz), vytažení tonoucího, cviky se surfem, člunem, skoky, potápění a podobně. Cvičí se individuálně a pro zájemce je možná příprava na zkoušky.

 

Místo výcviku bude na ostrově, na který se budeme postupně přeplavovat z nástupního místa v AC Wilsonka. Nástupní místo je na spodním konci pravé louky při pohledu směrem od brány AC. Po vjezdu do kempu zabočte vpravo tak, aby jste měli po levé ruce řadu chatek a je´dte až na konec louky. Parkujte prosím dále od chat, snažíme se s chataři vycházet co nejlépe. Úsměvy, zdravení a zejména sbírání po psech jsou velmi žádoucí. Psy nepouštějte na volno, chataři mají některé psy neukázněné a neposlušné. 

 

Začátek převozu bude přibližně v 10:00 až 10:30, případně později. Až budou všichni na ostrově, začneme krátkým povídáním o organizaci a podobně. Předpokládaný konec je odpoledne mezi 15 a 17 hodinou.

Ostrov je pustý a jsou na něm stromy. Doporučuji s sebou vzít nějaké jídlo, pití, vodu pro psy a misku na vodu. Něco na přivázání psa ke stromu a případně nějakou deku také doporučuji si vzít. Převoz čluny je "mokrý", mějte tedy zabezpečeny věci tak ať se nemohou vodou zničit (dobře poslouží např. dózy na potraviny, lodní vaky, barely a podobně).

 

Platbu za výcvik budeme vybírat před odjezdem na ostrov, cena 600 Kč je za psa a max. 1 osobu, každá další osoba je 100,- za provoz lodi (převoz na ostrov a podobně). Nachystejte si prosím přesnou částku. V ceně není zahrnuta strava, nápoje ani vstup do kempu. Ten je nutno zaplatit u brány.

Pokud bude akce na Brněnské přehradě, cena je 500 Kč.

V případě vysoké hladiny může být místo výcviku změněno, výchozí místo zůstává.

 

Pokyny pro vodní výcvik a pomůcky

Voda se cvičí se podle IRO RH-W a klubového zkušebního řádu, tedy vytahování aportu, vytahování plavce v nesnázích, přinesení lana k surfaři, záchrana se záchranným prostředkem a podobně.

Prosím počítejte s tím, že budete dělat vzájemně figuranty (je to důležitá součást výcviku) a budete chodit se svým psem do vody.

K výcviku jsou vhodné 1-2 vodní oranžové plastové aporty („fendry“), nejlépe válcovitého tvaru (lze objednat). Vodní aporty (plastové) lze objednat za 240,- za kus. Postroj je vhodný jakýkoli, za který je možno psa vytáhnout do člunu, kontrastní k barvě psa. Pevný obojek (ne kožený!), stejně jako vodítko a lano na přivázání je potřeba a doporučuji několik náhradních. Kožené psí věci nechte doma, v kombinaci s mokrou srstí umí udělat bolestivé rány na kůži.

Postroj je nezbytný pro výcvik zejména z pohledu bezpečnosti. Měl by mít (nebo alespoň ucho postroje) kontrastní barvu k srsti psa. Postroje necháváme dělat a JE MOŽNÉ JE OBJEDNAT. Bez postroje nebude pes připuštěn do člunu.

Psovi vezměte misku na vodu a vodu ve vhodné nádobě, pevný úvaz. Pro lidi doporučujeme nápoje a jídlo na celý den.

Velmi zvýší komfort skládací židlička, slunečník nebo jiný mobilní stín, a kdo bude více plavat, doporučuji zakoupit neoprénový oblek – zapůjčí běžně potápěčské potřeby, některé CK a občas jsou ve výhodné akci v LIDLu, osvědčily se. Pokud si budete kupovat neoprenové boty, určitě by měly mít pevnou tvrdou plastovou podrážku, nikoli jen gumovou nebo neoprenovou. Dobré boty do vody rozhodně nejsou rozhodně vyhozené peníze, ideální jsou kotníkové potápěčské neoprénové boty s pevnou podrážkou.

 

Pravidla chování při vodním výcviku

 • Psy a feny nenechávejte volně pobíhat v prostoru kempu a výcviku, vždy pouze pod dohledem.

 • Hárající feny nesmí do prostoru výcviku.

 • Úklid exkrementů je samozřejmostí (nejen po psech, ale i po dětech)

 • Dodržujte prosím přesnou dobu začátků výcviku a další organizovaných aktivit ať nezdržujete ostatní, každý výcvikový blok začíná krátkým seznámením a informacemi. Může se stát, že pokud se psovod nezúčastní (nebude  včas na) pohovoru na začátku výcviku, nebude se výcviku účastnit, neboť nebude seznámen s bezpečností a průběhem a byl by pro ostatní překážkou.

 • Počet a náročnost cviků je přizpůsobena svou náročností fyzické i psychické odolnosti psů, mimo organizovaný výcvik nedoporučujeme již nic dalšího cvičit.

 • Při provádění druhého opakování cviku předchozího psa (obvykle cvičí každý pes každý cvik dvakrát) by měl být psovod již připraven na okraji pláže k dalšímu cviku, aby mohl neprodleně začít. Při výkonu cviku není omezen čas, jde pouze o kvalitu a koncentraci, někteří začátečníci potřebují někdy na provedení i velmi dlouhou dobu.

 • Po provedení prvního (prvních) vodních cviku běžte psa vyvenčit, nutkání na močení je po namočení psa silné.

 • Trenéři budou potřebovat figuranty, poprosil bych všechny psovody, aby jim byli k dispozici, k některým cvikům je potřeba i několik figurantů.

 • Šetřte zařízení a vybavení ubytovacích zařízení, snažíme se vybírat místa, kde je krásně a budeme chtít je znovu využít.

 

Bezpečnost při výcviku a programu:

 • Bezpečnost osob a psů je vždy na prvním místě. Trenér a vedoucí výcviku může kdykoli rozhodnout o vyloučení výcviku, zejména z důvodu bezpečnosti.

 • Odpovědnost za bezpečnost sebe a svého psa leží pouze na psovodovi, účastní se výhradně na vlastní nebezpečí a je si vědom/a úplné vlastní zodpovědnosti za sebe a svého psa, stejně jako odpovědnost za škody, způsobené ostatním.

 • Dodržujte pokyny trenérů, mají více zkušeností.

 • Nejméně 5 hodin před vodním výcvikem ani během výcviku nesmí dostat pes žádné krmení ani pamlsky.

 • Při výcviku jsou vyloučeny bolest působící pomůcky (Zejména elektronické obojky, ostnaté obojky a podobně).

 • Na pláži (v prostoru výcviku) smí být pouze cvičící pes, počet osob není omezen. Psi, kteří necvičí by měli mít umožněn odpočinek a měli by být zajištěni tak, aby nerušili cvičící psy (uvázání, klec, jiné místo). Opakované narušení výcviku jiným psem může být důvodem k vyloučení „narušitele“ z akce.

 • Kožené obojky a postroje jsou při vodním výcviku vyloučeny.

 • Na člunu musí mít všechny osoby neoprénový oblek nebo záchrannou vestu. Psi musí mít postroj, za který mohou být vytaženi do člunu, s uchem kontrastní barvy (kontrastní vůči barvě srsti psa).

Comments

Termíny akcí