Doxpedition Polsko 2016

Organizovaný výlet do Polska nejen pro majitele a jejich psy. Navazuje na úspěšný Doxpedition Alpy 2015 s úpravami které jsme rozhodli na základě loňských zkušeností.

Ubytování bude v kempech, vždy se budu snažit najít něco komfortního (hotel, apartmány) a poblíž něco ekonomického (kemp, tábor).

 

Navštívíme ta nejzajímavější místa cestou z Krakova až k moři - solné jeskyně, oboru se zubry, možná křivý les a opuštěnou katedrálu, možná uvidíme zubry ve volné přírodě.

Tento "skorotýden" bude probíhat od středy do neděle. účastníci si hradí náklady, organizační poplatek za rodinu či tým je 900,- Kč bez ohledu na počet osob a psů.

Vlastní osobní vozidlo nutné, případně se domluvte navzájem či dejte vědět. Tábor bude na více místech, orientačně najezdíme cca 1200 - 1400 km, počítáno z Brna či Prahy. Začátek bude v Krakově ve středu okolo poledne, konec v neděli na pláži u Baltského moře. Kdo bude chtít, navazovat bude týden vodní záchranařiny na moři.

Program (upraveno 7.7.2116):

úterý večer příjezd do kempu Bialoweža, kemp U Michala


středa

Bělověžský prales, Bialoweža, Světové dědictví UNESCO

S ohledem na klimatické podmínky žije v pralese obrovské množství živočišných druhů. Doposud jich bylo popsáno více než 12 tisíc, ale odhaduje se, že skutečný počet bude přibližně dvojnásobný. Přirozeně nejvyšší počet druhů se týká hmyzu, pavouků, červů atd., ale v pralese žije také na 32 druhů ryb, 7 druhů plazů, 250 druhů ptáků a 58 druhů savců.
Nejslavnějším představitelem fauny je samozřejmě zubr evropský (Bison bonasus bonasus), jehož znovuuvedení do přírody má nádech dobrodružného románu (viz Historie). Stádo zubrů se ze čtyř zvířat vypuštěných z chovné stanice do přírody v roce 1952 rozrostlo na dnešních 250 až 300 kusů. Tento počet je již o něco vyšší než může bělověžský prales uživit a tak počet zvířat musí být dokonce regulován. Dalším slavným představitelem fauny je pak tarpan lesní, zpětným křížením vzkříšený divoký kůň.

Návštěva nedaleké MiniZOO, se zubry, zubrovci a tarpany...

ubytování v kempu U Michala

 

čtvrtek

ráno odjezd, po ceste Chrám Svatého Ducha v Bialystoku, (http://swietegoducha.cerkiew.pl)

dále pak
Biebrzański národní park se táhne podél celého 164 kilometrů dlouhého toku Biebrzy, která patří k posledním evropským řekám, jež jsou v celé délce ponechány v přírodním stavu.

Žije zde 253 ptačích druhů! Pozoruhodný je seznam ptáků, s nimiž se tu lze často setkat, ačkoli jinde už vymřeli nebo patří k absolutně raritním druhům: bukač velký, bukáček malý, lžičák pestrý, orlík krátkoprstý, orel mořský a orel nejmenší, tetřívek obecný, chřástal malý, strakapoud bělohřbetý, bekasína větší a jespák bojovný. Zároveň zde žije i největší kolonie losů ve střední Evropě, která čítá 350 kusů

ubytování v kempu (asi) Biebrza 24 

pátek

dopoledne pokračování Biebrza, cca v poledne odjezd, prohlídka krajiny Mazurských jezer, na malém prostoru se zde nachází více jak 4 000 jezer a jezírek. Některá z nich jsou propojena uměle vybudovanými kanály.

příjezd a volno v kempu "Nad Zatoka" Wygryny, dle možností výlet lodí, nebo výlet k jezeru Luknajno, (ochrana UNESCO) kde je na 1 km2 přes 2000 labutí.

 

sobota
ráno odjezd směr Olsztyn, prohlídka města, odpoledne (možná podle času a sil, pak)
Křižácký hrad Malbork, Malbork, světové dědictví UNESCO, je dominantou okresního města Malbork, ležícího na severu Polska v Pomořském vojvodství. Obranná tvrz, postavená v gotickém stylu, zaujímá plochu více než 250 000 m². Je to největší gotická stavba na světě a současně také největší stavba z cihel na světě.


dále (podle času a sil Gdaňsk, nebo) odjezd do Krynica Morska, lázeňského přímořského města s výbornou zmzlinou, koupání v moři na krásné písečné pláži.


neděle
možnost pokračovat jinou akcí, výcvik vodní záchranařiny...

 

S sebou spacák, karimatku, oblečení do přírody, plavky, léky, krmení pro psa, vodotěsný obal pro doklady a elektroniku.

 

Pořadatel nenese odpovědnost za škody na zdraví a majetků účastníků, každý se účastní na vlastní nebezpečí. Žádná z aktivit nebude povinná.

 

Nevíte zda je akce pro vás vhodná? Zavolejte mi na 721 647 970 či napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

tlacitka

 

Comments